Strniskové meziplodiny jsou velmi účinným nástrojem ochrany půdy po sklizni hlavní plodiny. Pozitivní přínosy meziplodin jsou zemědělské veřejnosti dobře známé. Přínosy meziplodin jsou však přímo vázané na termín výsevu a založení porostu.
Zde se často používá jednoduché pravidlo: hodina v červenci = den v srpnu = týden v září. Toto pravidlo se vztahuje především na rychlost zapojení porostu a vytvoření dostatečného množství biomasy meziplodin. Pozdní termíny výsevu však představují i další negativa, jako například zvýšenou zimovzdornost v raných vývojových stádiích.
Strniskové meziplodiny založené v pozdních termínech (zářijové výsevy) vstupují do zimního období v raných vývojových fázích a mají vyšší přirozenou odolnost proti nízkým teplotám. Jak je vidět na našich snímcích, pozdě seté meziplodiny dokázaly přežít prosincové mrazy bez významného poškození a nyní dobře vegetují. V případě pokračování současného charakteru zimy lze očekávat, že tyto meziplodiny zimu přežijí a na jaře budou zdrojem potíží především v systémech používajících půdoochranné technologie, jako je setí do mulče vymrzající meziplodiny. Kromě nutnosti jarního herbicidního ošetření budou meziplodiny na jaře odebírat z půdy vodu, která pak může chybět hlavní plodině.